Neko je rekao… Žena!
Piše: Masha Durkalić
Preuzeto od: BH DANI
Njenih 5 minuta: One su obilježile 2014. godinu, a idu naprijed i 2015.
Sve gošće rubrike Njenih pet minuta u svoje ovogodišnje uspjehe broje sjajne ideje, projekte i kreativne iskorake. Prostora je malo da ih nabrojimo sve, ali ovim skromnim izborom želimo još jednom skrenuti pažnju na rad i djelovanje uspješnih bosanskohercegovačkih žena, u nadi da će prostora i mogućnosti za njih biti još više u nadolazećim godinama. Ove godine su dio liste i uspješni događaji i projekti koji su doprinijeli tome da feminizam i njegova različita promišljanja postanu veći dio javne sfere. One su napravile razliku, one su išle naprijed i one će sigurno pokazati put i motivirati brojne žene o kojima ćemo tek pisati…
Knjiga Zabilježene
Sjajni izdavački poduhvat Sarajevskog otvorenog centra, urađen u suradnji sa Fondacijom Heinrich Böll u BiH, Fondacijom CURE i Ambasadom Švicarske u BiH, knjiga Zabilježene – Žene i javni život Bosne i Hercegovine jedan je od highlighta feminističkih dešavanja u 2014. godini. Ova jedinstvena publikacija, koja sadrži i nevjerovatan udžbenički potencijal te bi se sigurno sjajno uklopila u školske nastavne planove i programe (kada bi bilo volje za to), predstavlja aktivistički odgovor na sistematsko zanemarivanje brojnih doprinosa koje su žene dale BiH. Na skoro 300 stranica knjiga donosi informativan pregled značajnih bh. žena koje su tokom posljednjih 100 godina unapređivale društvo kroz umjetnički, politički, naučni, aktivistički, kulturni i drugi rad. U stvaranju Zabilježenih učestvovali/e su Amila Ždralović, Aida Spahić, Bojana Đokanović, Arijana Aganović, Elmaja Bavčić, Emina Žuna, Ivana Dračo, Zlatiborka Popov-Momčinović, te Fabio Giomi i Zlatan Delić. Priređivačica je bila Jasmina Čaušević, koja je svojevremeno za Dane izjavila: “Važno nam je da dalje širimo glas o onim ženama koje su bile uspješne uprkos tome što je sve bilo protiv njih, o onim ženama koje su po prvi put u historiji ženskog roda/rada u BiH nešto radile, o onima koje su rizikovale i dale svoje živote za ideje u koje su vjerovale.” Zabilježene pokazuju da doprinos bh. žena nikada ne smije biti zaboravljen, i da postoje osobe koje to neće dozvoliti.
Jelena Simović
BiH su u ovoj godini zadesile užasne poplave koje su potresle čitavu državu. Građanima i građankama koji/e su požurili/e da pomognu unesrećenim pridružila se i tada 18-godišnja Jelena Simović iz Foče, maturantica Medicinske škole u Foči, ali i članica spasilačkog kluba Wolf i Gorske službe spašavanja Republike Srpske, te volonterka Crvenog križa i strastvena planinarka koja iznad svega voli prirodu. Jelena je dan nakon što su vijesti o poplavama stigle u Foču napustila školsku klupu, s kolegama sjela u džip i krenula u Doboj, gdje je evakuisala postradale, dijelila hranu i lijekove i brinula o najugroženijima. Ova mlada heroina, koju su uskoro prozvali “vučicom iz Foče”, imala je više od 300 intervencija dnevno u najgorem periodu poplava i na terenu je bila po 12 sati dnevno. Nedavno je upisala studij Sigurnosnih i mirovnih studija na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, nakon što se dvoumila oko medicine. Ova je godina bila prekretnica u njenom životu. Dobila je međunarodnu licencu za ronioca, te postala spasiteljica jugoistočne Evrope za speleospasavanje. U narednoj godini Jelena očekuje još više uzbudljivih podviga, koji su sastavni dio njenog života. Bilo da planinari, vozi bicikl, skija, vozi kajak… nema sumnje da će ih ova neustrašiva, sposobna i inteligentna djevojka ostvariti.
Sesija predavanja i feminističkih razgovora Neko je rekao feminizam?
Sesija predavanja i feminističkih razgovora Neko je rekao feminizam?, još jedan projekt Sarajevskog otvorenog centra, kojeg su Dani medijski pratili tokom njegovog drugog ciklusa od maja do decembra, bio je vrlo značajan feministički događaj u 2014. godini. Nakon prvog ciklusa, koji je trajao od oktobra 2013. do marta 2014, projekt je nastavljen obzirom da se ispostavilo da postoji realna potreba za redovnim diskusijama o različitim feminističkim temama. Imati događaj ovog tipa u Sarajevu i generalno u BiH, u okviru kojeg redovno gostuju zanimljivi predavači/ice, pokazalo se iznimno značajnim za javnu debatu. Ove su sesije također pružile priliku publici da otvoreno postavlja pitanja o temama koje ih zanimaju, te da stupi u direktniji kontakt sa osobama do kojih rijetko mogu doći, kao što je npr. bio slučaj na pretposljednjoj diskusiji ove godine, koja je okupila neke od političarki koje će preuzeti naredni mandat u vlasti. Ove godine su pokrivene teme uključivale ratna silovanja, trend militarizacije društva, majčinstvo u doba neoliberalnog kapitalizma, radnička i socijalna prava, rodno pitanje u okviru politike, političku participaciju žena, te erotiku u jugoslavenskom filmu. Raduje to što će se predavanja i razgovori nastaviti i u 2015. godini, te i dalje pružati mogućnost konstruktivne rasprave o pitanjima koja tradicionalno nose predznak “ženska”, ali se tiču svih nas.
Udruženje žena za očuvanje rukotvorina u BiH Udružene
Udruženje Udružene postoji od 2012. i posvećeno je očuvanju tradicionalnih vještina pletenja i heklanja. No, pletenje i heklanje kao vid ekonomskog osnaživanja ovo je udruženje uspjelo podići na viši nivo – oko 90 žena učestvuje u proizvodnji, a sve skupa kreiraju prelijepe odjevne predmete za djecu, ali i pletu i heklaju po narudžbi inostranih dizajnera za njihove kreacije. Udružene čuvaju tradiciju BiH na moderan način: svoje kreacije konstantno prezentiraju na sajmovima u inostranstvu, dok pletu za dizajnere/ice iz Norveške, Austrije, Francuske…
Njihove proizvode kupile su i Angelina Jolie i Stella McCartney. Nadira Škaljić Mingasson, predsjednica Udruženih, na kraju godine za Dane kaže da je ova godina “za Udružene bila godina brzog razvoja i napretka, godina putovanja u Pariz, Tokio, Oslo i London, lijepih susreta, godina proizvodnje i zaposlenja, sa 10.000 proizvedenih modnih artikala za domaće i strano tržište i 250 zaposlenih žena iz ugroženih socio-profesionalnih kategorija. Osnažile smo se, zahuktale i nadam se da će sljedeća godina biti barem ista, ako ne i bolja. Hvala svim partnerima, a posebno Norveškoj ambasadi u Sarajevu, na podršci, hvala posvećenim, vrijednim i dostojanstvenom ženama Bosne i Hercegovine koje stvaraju i šire pozitivnu energiju i optimizam, hvala klijentima koji su nam ukazali povjerenje. Idemo dalje!”
Ženski fudbalski klub SFK 2000
Za ženski fudbalski klub SFK 2000 ovo je bila godina uspjeha i potvrđivanja njihove titule najboljeg ženskog fudbalskog kluba u BiH. One su najtrofejniji fudbalski klub u BiH, mada to mnogi ne znaju – 12 puta zaredom su osvojile titulu prvakinja BiH, što nije uspjelo niti jednom drugom fudbalskom klubu u našoj zemlji. Neposredno nakon našeg razgovora krajem jula, u Sarajevu su igrale kvalifikacione utakmice za Ligu šampiona – u dvjema utakmicama su pobijedile, a jednu su izgubile, te je samo gol-razlika odlučila da ne prođu u šesnaestinu finala. U prvoj polusezoni nove Premijer lige BiH one su trenutno na prvom mjestu i grabe ka novoj tituli prvakinja, o čemu ćemo više znati u maju 2015. godine. Njihovi blistavi rezultati rezultirali su nominacijom za najbolji sportski kolektiv BiH, u kategoriji svih sportova. Ušle su u najuži izbor i bile jedan od tri najbolja tima – uz atletski klub Borac iz Banja Luke i rukometnu reprezentaciju BiH, koja je na kraju odnijela nagradu.
Trenutno su ove sjajne djevojke na zimskoj pauzi, koja za njih i nije baš klasična pauza – igraju međunarodne futsal turnire i, kao i obično, cilj im je osvojiti sve u čemu učestvuju jer su, kako kaže jedna od igračica, Azra Numanović, “ambiciozne uvijek i do kraja”.
PitchWise 2014
Festival ženske umjetnosti i aktivizma PitchWise 2014 ove godine je, možda ponajviše dosad, ostvario toliko potrebnu sinergiju aktivistkinja, umjetnica, kulturnih i akademskih radnica, muzičarki i drugih žena koje su aktivne u različitim područjima javnog angažmana. Nudeći zanimljiv program, deveti PitchWise, koji je tradicionalno održan u organizaciji Fondacije CURE, tokom četiri dana trajanja u Sarajevu ponudio je radionice, izložbe, filmove i partyje, ali istovremeno otvorio diskusije o bitnim temama iz oblasti ženskih ljudskih prava. Tako su tokom festivala održane promocija knjige Zabilježene, te diskusija o radničkim i socijalnim pravima u okviru sesije Neko je rekao feminizam?. Mladim aktivistkinjama i feministkinjama je pružena prilika da predstave svoje radove i inicijative, a bilo je i gošći iz inostranstva, poput rediteljice Dagmar Schultz, koja je predstavila svoj dokumentarni film Audre Lorde – Berlinske godine, 1984 – 1992. Ne treba zaboraviti da je PitchWise i dalje jedini festival u BiH koji promovira žensku umjetnost i aktivizam. Aktivistkinje Fondacije CURE već rade na sljedećem, jubilarnom desetom PitchWiseu koji će se održati u septembru 2015, i još jednom zasigurno pružiti priliku za promociju brojnih novih ženskih umjetničkih i aktivističkih projekata i ideja.
Ljiljana Čičković
Osnivačica i izvršna direktorica Ženskog centra Trebinje Ljiljana Čičković broji 15 godina rada u nevladinom sektoru. Osim toga, ona je preživjela porodično nasilje, kao i otmicu svoje djece koju je suprug odveo u jednu od susjednih država. Četiri godine je provela boreći se da svoju djecu vrati natrag u BiH. Uporedo s tim, Ljiljana je u srcu patrijarhalne Hercegovine prvo otvorila samostalni biznis, a potom i nevladinu organizaciju Ženski centar Trebinje. U okviru Ženskog centra je ova sjajna aktivistkinja inicirala proces suradnje institucija i organizacija lokalne zajednice kada su u pitanju slučajevi porodičnog nasilja. Od 2008. Ženski centar surađuje sa 63 institucije u istočnoj Hercegovini. Na taj način je postignuta skoro pa nevjerovatna saradnja članova i članica lokalne zajednice kada je u pitanju pomoć ženama i djeci koji/e su žrtve nasilja u porodici. Za kraj godine, Ljilja za Dane kaže: “Uspješne priče koje su obilježile ovu godinu su prvenstveno pojedinačne lične priče žrtava kojima smo pomogli/e da samostalno otpočnu svoj život ili da riješe neke probleme kako bi mogle da zaustave nasilje nad njima i djecom.” A u narednoj godini, Ljilja se nada boljoj prilici za utjecaj na ekonomsko osnaživanje žena na lokalnoj i entitetskoj razini. Jer, kako je i sama rekla u priči za Dane iz jula: “Samo ekonomski neovisna žena može biti snažna žena.”
Sanja Planinić
Freelance dizajnerica Sanja Planinić zaslužna je, sa još dvoje kolega i jednom kolegicom sa sarajevske Akademije likovnih umjetnosti, za izvrsni SOS Dizajn Festival, prvi studentski festival dizajna u BiH, koji je ove godine doživio svoje treće izdanje. SOS Dizajn Festival je, kao što je Sanja rekla u intervjuu za Dane u oktobru, u vrijeme osnivanja kada su pozvali/e kultnog dizajnera Mirka Ilića da bude prvi gost, bio revolt studenata i studentica, i nikada nisu mislili da će postati ono što je danas – iznimno posjećen, kreativan i pun kvalitetnih i zanimljivih događaja, postavši mjesto gdje o dizajnu više mogu saznati i studenti/ce kojima to pomaže u izgradnji karijere i širenju vidika u smislu obrazovanja, kao i entuzijasti/kinje i zaljubljenici/e u dizajn. “SOS Dizajn Festival je za mene ultimativna pobjeda dobrog nad lošim, način da doprineseš društvu i promijeniš svijet u kojem živiš”, rekla je Sanja svojevremeno za Dane, a među novim planovima i projektima s osnivačkom ekipom festivala je pokretanje portala i časopisa o dizajn sceni u BiH, za kojeg iskreno želimo da se što prije realizira, dok Sanju očekuje nastavak studija i put u New York.
Ženski karavan mira
U septembru je u Sarajevu održan važan aktivistički i feministički događaj – Ženski karavan mira, kao završni dio projekta Mir s ženskim licem, koji je bio posvećen osnaživanju žena za suočavanje s prošlošću, a iniciran je u januaru 2013. od strane Fondacije Lara iz Bijeljine i Udruženja HO Horizonti iz Tuzle. Važnost Mira s ženskim licem leži u tome što su u njemu učestvovale ženske organizacije iz 12 gradova BiH, iz oba entiteta, a na završnom maršu je ulicama prošetalo dvjestotinjak aktivistkinja, koje su Parlamentarnoj skupštini BiH predale zahtjev za utvrđivanje dana sjećanja na stradanje žena u ratu. Na ovaj način, ujedinjene aktivistkinje, među kojima je najmlađa imala 19 godina, poručile su da stradanje žena u ratu ne smije biti zaboravljeno, te da su i žene žrtve rata zaslužile sjećanje. “Znajući našu situaciju i podijeljenost zemlje, te nastojanja političara da ništa zajedničko ne postoji, tu smo baš zbog toga – da ukažemo da žene žrtve rata ne treba odvajati, jer su one iste u oba entiteta”, rekla je svojevremeno za Dane tokom marša Lana Jajčević iz Fondacije Udružene žene iz Banja Luke, aktivistica iza koje je 20 godina zalaganja za ženska ljudska prava. Zajedništvo ovih organizacija i aktivistkinja je uistinu divan primjer zajedničkog zalaganja za izgradnju mira i suočavanje s prošlošću.
Merima Ključo
Merima Ključo je svjetski poznata solistica na harmonici i kompozitorka, koja je, inspirirana knjigom People of the Book autorice Geraldine Brooks, kreirala muzički i vizuelni projekt Sarajevska Hagada: Muzika knjige, koji dočarava put Sarajevske Hagade. Nakon premijere projekta u Bostonu, uslijedila je uspješna turneja s 15 rasprodanih koncerata, a potom i predavanja na univerzitetima u Bostonu i Austinu, te radionice i predavanja u San Franciscu, Washingtonu, Dallasu, Torontu i na poznatom festivalu Yellow Barn u Vermontu. No, tu njeni ovogodišnji podvizi ne staju – završila je rad na čak tri albuma. Izdala je solo album Couperin Visiting the Balkans sa gostima legendarnim Theodoreom Bikelom, gitaristom Miroslavom Tadićem, pijanistom Dannyjem Holtom i sopranisticom Ariadnom Greif. Sa Tadićem je započela i saradnju – održali su koncerte i predavanja na Exeter Akademiji, gdje ih je više od 1.000 studenata/ica ispratilo ovacijama. U novembru je završeno snimanje njihovog zajedničkog albuma, a također je snimila i album sa perzijskim sufi ansamblom Lian. Oba albuma će uskoro biti objavljena. U 2015. Merima planira nastaviti saradnju s Tadićem, a i projekt Sarajevske Hagade se nastavlja. U januaru će održati koncert i predavanja na Univerzitetu Chicago i na UCLA-u u Los Angelesu, dok u aprilu nastupa u muzeju Morgan u New Yorku.