Evropska Unija za zdravlje žena u 2020
Europske zemlje su u okviru Pekinške povelje naglasile akcije i buduće prioritete za rodnu ravnopravnost. Sve države članice EU dostavile su izvještaje o nacionalnim pregledima. Procjena prioriteta koji su navedeni u ovim izvještajima u kontekstu Agende za održivi razvoj 2030. godine definisali su ključne akcije za narednih deset godina. Jedna od onih najvećih jeste eliminisanje nasilja nad ženama i djevojčicama, te provođenje mjera koje prepoznaju i vrednuju neplaćeni rad žene. Ovo je, također, cilj održivog razvoja i ključna je tačka za zdravlje žena u Europi.
Drugi, ali ne manje vrijedan prioritet jeste osiguravanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava žena. Do sada ovaj priortet je uvijek bio manje bitan vladama EU, ali sada je u srži rodne ravnopravnosti i cilj je programa održivog razvoja. Bavljenje štetnim rodnim normama i stereotipima, kao i povećanje digitalne uključenosti žena biće u budućnosti presudne za zdravlje i dobrobit žena. Ovo su nadolazeći novi prioriteti na koje će se zemlje ubuduće više fokusirati.
U septembru 2020. države članice EU preispitaće dostignuća u ravnopravnosti polova i njihovih uticaja na zdravlje žena i muškaraca, kao dio praćenja napretka u okviru Strategije za zdravlje i dobrobit žena u europskoj regiji Svjestke Zdravstvene Organizacije.
Niže zadovoljstvo kvalitetom života među djevojčicama
Rodni stereotipi počinju uticati na zdravlje i dobrobit već u ranim godinama života. Podaci ankete o zdravstvenom ponašanju djece školske dobi pokazuju da je među europskim adolescentima starim 15 godina 45% djevojčica nezadovoljno svojim tijelima u usporedbi s 22% dječaka. Među djevojčicama, 28% je prijavilo da je na dijeti, iako je samo 13% imalo višu tjelesnu težinu (u poređenju s 11% dječaka koji su bili na dijeti, a 22% njih s prekomjernom težinom). Rezultati ovih istraživanja u svim EU zemljama pokazuju slične rezultate, a to je veliki rodni jaz u zadovoljstvu životom adolescenata, s tim da su rezultati za djevojčice poražavajući .
Visoka stopa nasilja nad ženama
Svaka četvrta žena iz evropske regije doživjeće fizičko i / ili seksualno nasilje od strane partnera nakon 15. godine. Podaci Ujedinjenih Nacija govore da su više od tri četvrtine žrtava trgovine ljudima žene i da je velika većina tih žena natjerana da bude dio prodaje za seksualno iskorištavanje.
Nejednakosti polova za žene u radnoj snazi
Žene čine većinu zdravstvene radne snage u evropskoj regiji, ali rodne nejednakosti unutar zdravstvenog sistema i dalje postoje. Zdravstvene radnice i dalje se suočavaju sa značajnim preprekama u pogledu dostizanja liderske pozicije i jednakosti plata i u prevladavanju stereotipa o zdravstvenim ulogama koje žene uglavnom ispunjavaju. Iako se brojke iz godine u godinu mijenjaju, od marta 2020. samo 19% ministara zdravlja u državama članicama EU čine žene; U odnosu na isti period 2019, to je značajno smanjenje jer je brojka pokazivala 34%.
Zdravstvene usluge u velikoj mjeri zavisi od žena koje doprinose kao neformalne njegovateljice, posebno djeci i starijim osobama. Podaci Evropske Unije pokazuju da su rodne nejednakosti u pružanju neplaćenog zbrinjavanja i dalje prisutne. Žene u regiji imaju dug životni vijek u odnosu na druge zemlje svijeta, ali posljednje godine života često su obilježene lošim zdravljem ili invaliditetom i obično niskim nivoom socijalne zaštite. To je dijelom posljedica nejednakog sudjelovanja polova na tržištu rada i rodne neravnoteže u pružanju zaštite.
Prenosimo sa: https://hcabl.org/evropska-unija-za-zdravlje-zena-u-2020