Saopštenje za medije povodom slučaja silovanja jedanaestogodišnje djevojčice u Zenici
Povodom slučaja silovanja jedanaestogodišnje djevojčice koje se desilo 12.02.2014. u Zenici UPOZORAVAMO sve medije i druge koji istupaju prema javnosti sa saopštenjima da vode računa o privatnosti, sigurnosti i dodatnoj traumatizaciji žrtve/preživjele.
Na ovo vas obavezuju i Zakoni, a sadržano je u Preporukama Ombudsmena BiH za unapređenje zaštite prava djece na privatnost kada su prava narušena od strane medija.
Osim obaveza printanih medija, javnih servisa, TV i radija, te online medija, smatramo da se istim pravilima moraju rukovoditi i neformalni/alternativni mediji kao i privatna lica koja kroz blogove, web stranice i druge elektronske forme informisanja šalju informacije, komentarišu i iznose stav.
Ističemo član 20. Izvještavanje o krivičnim djelima/postupcima u koje su umješani maloljetnici
Kodeksa za štampu i online medije u BiH.
S tim u vezi zahtijevamo:
- Da se bave pojavom a ne pojedinačnim slučajem
- Da nikad ne navode detaljan opis zlostavljanja
- Da zaštite privatnost žrtve/preživjele ne navodeći detalje mjesta zločina, lične podatke žrtve i njene porodice te druge okolnosti i podatke koje bi mogle ukazati na identitet žrtve/preživjele (adresu, dio grada, školu u koju ide i sl.)
- Ne objavljivati demante, reakcije javnosti i ostale detalje o slučaju kako bi se izbjegla retraumatizacija žrtve/preživjele – izbjegla dodatna šteta koja može biti načinjena žrtvi/preživjeloj, kao i cijeloj porodici iz koje dolazi
OSUĐUJEMO sve one koji nisu ispoštovali zakonski okvir kojim je obuhvaćeno izvještavanje i o ovom konkretnom slučaju silovanja maloljetnice (djeteta).
Za sve koji grubo krše Kodeks i druge Zakone i Konvencije, bilo pisane medije, javne servise, druge radio i TV stanice i online medije (uključujući i alternativne) ZAHTIJEVAMO DOSLJEDNU PRIMJENU ZAKONA I NAJSTROŽIJE SANKCIONISANJE zbog objavljivanja adrese, slikanja mjesta zločina, objavljivanja imena škole za koju se pretpostavlja da je pohađa žrtva/preživjela.