Ulična akcija u Tuzli – ZA kvalitetniju zaštitu žena u FBIH!

Tuzla, 25.09.2024. – Danas je na Korzou u Tuzli  uspješno održana ulična akcija u okviru kampanje „Nećemo umirati u tišini“, s ciljem prikupljanja potpisa podrške za izmjene i dopune Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine. Ova akcija je organizovana kao dio projekta „ZA kvalitetniju zaštitu žena od nasilja u FBIH“, koji provode Organizacija Glas žene Bihać, Fondacija CURE Sarajevo, Ženska vizija Tuzla, Udruženje Tim volim život Cazin, i Udruženje Izvor Sanski Most.

Tokom akcije, građani/ke su potpisivali/e peticiju kako bi podržali/e inicijativu za uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivični zakon FBIH.

Amela Hajvaz Pozderović, regionalna koordinatorica projekta, naglasila je: Cilj akcije je prikupiti 10.000 potpisa gradjanki I gradjana FBIH da bi smo Inicijativu za izmjenom Krivičnog zakona uputile u parlamentarnu proceduru. Ta izmjena podrazumijeva prepoznavanje femicida kao otežavajuće okolnosti ubistva žene. Mi u Tuzlanskom kantonu, nažalost, prednjačimo u broju femicida u odnosu na ostale gradove, stoga ne čudi veliko odziv sugradjanki/a za potpisivanjem peticije. U naredna dva mjeseca volonterke I volonteri Ženske vizije će biti na ulicama Tuzle, ali I drugih gradova Tuzlanskog kantona I nastaviti sa prikupljanjem potpisa. Naša poruka je jasna “Nećemo umirati u tišini”!

Izjavu za medije dala je i volonterka Samira Hasanović iz Ženske vizije: „Veliki je odziv mladih na današnjoj kampanji i svi žele da femicid bude najstrožije kažnjen, kao i da nasilnici dobiju najveće zatvorske kazne.”

Podsjetimo, samo u prvoj polovini 2024. godine svirepo je ubijeno 7 žena što je alarmantan signal za hitnim pravnim promjenama.

Pozivamo sve građane/ke da se pridruže našoj borbi potpisivanjem podrške za ovu inicijativu i tako doprinesu boljoj zaštiti žena u Federaciji BiH. Za više informacija o kampanji i projektu posjetite našu web stranicu www.zenskamreza.ba ili našu Facebook stranicu Ženska mreža BiH.

Ova kampanja je dio projekta PRAGG koji financira Vlada Švicarske, a provodi ga konzorcij koji čine HELVETAS i NIRAS, u partnerstvu sa lokalnim partnerima Centri civilnih inicijativa (CCI) i Institut za razvoj mladih KULT.